SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Aradığınızı BULAMADINIZ ve cevap arıyorsanız lütfen iletişime geçiniz.

Televizyon, sinema ve dijital mecralar için üretilen dizi, sinema, reklam, tanıtım vb. prodüksiyonlara celebrity (ünlü), semi celebrity (yarı ünlü), no-name oyuncu, manken, fotomodel temin eden ajanslara “Cast Ajansı” denir.

Cast Ajansı; oyuncuları, modelleri ile yaptığı iş sözleşmesine dayanarak, Yapım Şirketleri veya markalar ile oyuncusu arasında gelişen işbirliğinde, her iki tarafın hak ve sorumluluklarını takip eden, gerektiğinde koruyup düzenleyen, oyuncu ve modelin hak ve alacaklarına en geniş anlamda garantör olan ticari işletmelerdir.

Cast Ajansları; her yaş grubundan yetenekli oyuncu adaylarına çeşitli mecralardan ulaşarak portföyünde toplar. Mevcut oyuncu kadrosunu yaş, cinsiyet, özellik ve yeteneklerine göre kategorize eder. Güncel cast kadrosunu prodüksiyon cast brifine uygun olarak Yapım Şirketlerine, Cast Directorlerine sunar.

Cast Ajansları, müşterinin seçimleri doğrultusunda aday oyuncularını proje ile ilgili bilgilendirir ve audition vermek (deneme çekimi ve oyun verme) üzere yönlendirir. Müşterinin projede çalışmak istediği oyuncular için projenin yayın süresi ve mecralarına, oyuncunun deneyim ve yeteneklerine göre bütçe teklifi hazırlar. Mutabık kalınan bütçe üzerinden set günü, çalışma bütçesi ile ilgili oyuncularından uygunluk alarak Yapım Şirketi ile oyuncu adına sözleme imzalar.

Cast Ajansı, reklam, dizi ve sinema filmlerine ana cast temin eden ajanslardır. Prodüksiyonda yer alacak karaktere uygun özelliklerde nitelikli oyuncu yönlendirmesi yapan Cast Ajansları, Oyuncu ile Yapım Şirketi arasında sözleşme yapılmasına aracılık ederler. Oyuncunun set günlerini takip eder, SGK vb. gibi yükümlüklerini yerine getirir, verilen hizmeti Yapım Şirketine fatura eder ve ödemeleri düzenlerler. Cast Ajanslarının aracılık ettiği projelerde yer alan oyuncular, yer aldıkları projeleri deneyim olarak kariyerine ekleyebilir ve benzer projelerde kendilerini geliştirebilirler.

Figürasyon Ajansları reklam, dizi, sinema filmlerinde gördüğünüz arka plandaki esnaf, yürüyen, koşan, oturan, oynayan kişileri temin eden ajanslardır. Figüran olarak devam edenler oyuncu olarak değerlendirilmez ve kariyerlerine bu deneyimleri herhangi bir katkıda bulunmaz.

Cast Ajansının sektör geçmişi ve deneyimi, işletmenin sermaye yapısı ve yeterliliği, somut projelere verdiği oyuncular ve modeller, bütçe saklamadan oyuncusu, modeli ile yapılan sözleşmede belirtilen oranlarda komisyon oranlarına sadık kalması, hak edilen ücretleri zamanında ödemesi, Yapım Şirketi veya Müşteriden alınacak ücretler tahsili imkansız hale gelse bile oyuncuya ödemesinin makul süreler içinde ödenmesi gibi detaylar mutlaka araştırılmalıdır.

Oyuncu ve model adayları; çok uzun süreli ve ağır cezai şartlar bulunan sözleşmeleri imzalamaktan kaçınmalı, iş ciddiyeti ve disiplini üzerine hazırlanmış, her iki tarafın da hak ve sorumluluklarını belirleyen kurumsal ve adil sözleşmeleri olan Cast Ajansları tercih etmelidir.

Cast Ajansları, güzellik yarışması organizasyonu veya mankenlik ajansı olarak değerlendirilmemelidir. Oyunculuk ve modellik yeteneği olan, şişman – zayıf, güzel – çirkin, uzun – kısa, genç – yaşlı, çocuk – bebek her yaş grubundan kişiler Cast Ajanslarına kayıt olabilirler.

Bu sektörde kariyer yapmak ve oyunculuğu meslek haline getirmek isteyenler Cast Ajanslarının tecrübe ve bağlantılarından faydalanırken, oyunculuk eğitimi, tiyatro eğitimi gibi eğitim ve etkinliklerle kendilerini geliştirmelidir.

REC Star Ajans, Sinema, Dizi ve TV Reklamlarına oyuncu temin etmektedir. Fakat hiçbir deneyimi ve oyunculuk eğitimi olmayan bir oyuncunun dizilerde ana castta yer alması mümkün değildir. Ancak birden çok akılda kalıcı projelerde yer almış, set deneyimi olan oyuncular, eğitimli oyuncu olmasalar bile yetenekleri doğrultusunda filmlerde ve dizilerde tercih edilmektedir.

Cast Ajansları genellikle oyuncu veya modelin sunumu için gerekli olan tanıtım materyallerinin hazırlanması için gerekli olan prodüksiyon giderlerini oyuncu ve model adayları ile paylaşım yoluna giderler.

REC Star Ajans’a kayıt olurken çekilecek profesyonel fotoğraflarınız ve videolarınız, bunların hazırlanması, sunumu, sözleşme süresi içinde yapılan yönlendirmeler, oyuncu ile yapılan görüşmeler, E-Posta, SMS, Telefon trafiği ve Personel tabiki bizlerede bir maliyet oluşturmaktadır. Hiçbir deneyim ve eğitimi olmayan oyuncu ve model adaylarından kayıt esnasında alınan bu ücret, deneyimli ve eğitimli profesyonel oyuncu ve modellerden alınmamaktadır veya ilk işlerinden kesinti yoluyla alınmaktadır.

Cast Ajanlarının büyük bir kısmı seyahat ve konaklama sorunu olmaması şartı ile ülke veya şehir dışından başvuru kabul etmektedir. Ancak adayı kayıt ve çekimler için Ajans Merkezine veya Şubelerine davet edebilirler.

REC Star Ajans; online kayıt sistemi sayesinde, internet üzerinden başvuru yapan ve olumlu olarak değerlendirilen adaylar kayıt işlemlerini Ajans Merkezimize veya Şubelerimize gelmeden de kolayca tamamlayabilmektedir.

REC Star Ajans kurulduğu günden bu yana tüm kadrosu ile sözleşmeli çalışmaktadır. Her iki tarafın da hak ve sorumluluklarını belirleyen, komisyon oranları, çalışma, ödeme süresi ve koşullarını açıkça belirten iş sözleşmemiz imza tarihinden itibaren 1 yıl süre için geçerli olup, başka ajanslara kayıt olma veya serbest iş alma kısıtı koymamaktadır.

Sözleşme süresi içinde üyelerimiz talep ettiklerinde süresinden önce karşılıklı mutabık kalınarak sözleşmeleri tazminatsız ve cezasız feshedilebilir.

Müşteriden gelen seçkilere proje gizliliği nedeniyle marka ismi vermeden (Örn: Gıda Reklamı, Banka Reklamı, İçecek Reklamı vb.) projenin niteliği hakkında kısaca bilgilendirerek görüşme günlerini ve saatlerini kadrosuna iletir. Projede özel bir kıyafet ve radikal bir değişiklik isteniyorsa (Bikini, şort, tesettür, saç veya sakal kestirilmesi, boyatılması vb.) bu mutlaka aday oyunculara bildirilir. Görüşmede oyun alınması için bir metin paylaşılmışsa bu da oyuncuya mail yoluyla iletilir.

Tabiiki mümkündür, oyuncu veya modelin iş seçme şansı yapılan iş sözleşmesinde garanti altına alınmıştır. Oyuncu veya Model, REC Star Ajans ’ın yönlendirdiği işe mail yoluyla bilgilendirmek kaydıyla katılmama hakkına sahiptir. Bir projede sözleşme aşamasına gelindiğinde bütçe, set tarihi, çalışma saatleri ve çalışma koşulları tarafımızdan teklif edildiğinde oyuncu, model yine yazılı olarak mazeret bildirmek koşulu ile işi ret edebilir.

Ancak oyuncunun, modelin işi kabul ettiğini belirten mail veya faks tarafımıza ulaştığında, REC Star Ajans, Yapım Şirketi ile oyuncu veya model adına sözleşme yaptığında oyuncunun, modelin o işle ilgili caymak, vazgeçmek, işi veya bütçeyi kabul etmeme gibi bir hakkı kalmaz, sözleşme kabul edilmiştir ve geçerlidir.

REC Star Ajans projelerde yer alan, sete giren her oyuncusunu set öncesi SGK’ya bildirir ve sigortasını yapar. Ancak bu emekliliğe etken veya emeklilik yaşını tetikleyen bir sigorta türü değildir. Oyuncu ve mankenler için belirlenen sınıfta yapılan bu sigorta set günü oyuncu veya modelin kaza, yaralanma, ölüm vb. öngörülemeyen durumlardaki haklarını garanti altına almak için yapılmaktadır.

HAYALLERİNE GİDEN YOL

HAYALLERİNE GİDEN YOL

İÇİNDEKİ SENİ KEŞFET

İÇİNDEKİ SENİ KEŞFET

REC Star Ajans ve Akademi farkıyla oyunculuk ve modellik yolunda profesyonel ve kararlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Tecrübeli ve deneyimli kadrosuyla REC Star Ajans sizin başarınız için çalışmakta.

OYUNCULUK BAŞVURUSU
OYUNCULUK BAŞVURUSU